ВО "Свобода"

ENG

27 жовтня 2016
Українські активісти в Еспанії вимагають не ухвалювати закон "Про освіту", який пропагує двомовність
Українські активісти в Еспанії вимагають не ухвалювати закон "Про освіту", який пропагує двомовність

Громадські організації та об'єднання українців Еспанії скерували звернення до української влади з вимогою не ухвалювати закон "Про освіту", який принижує українську мову й пропагує двомовність. Як повідомив голова УПА "Воля" свободівець Іван Вовк, 27 жовтня 2016 року представники громадськости вручили документ радникові Посольства України в Мадриді Ігорю Семенюку.

У зверненні йдеться:

"Ми, громадські активісти української спільноти в Еспанії, чия Батьківщина сьогодні стала жертвою збройної агресії Москви під надуманим приводом "захисту прав російськомовного населення", звертаємось до Вас зі сподіванням на розуміння і підтримку, вважаючи неприпустимим ухвалення в нинішній редакції Закону України "Про освіту", проєкт якого вже пройшов перше парламентське читання.

Найбільше занепокоєння викликає те, що у цьому проєкті жодного слова не сказано про пріоритетність української мови як засобу спілкування і навчання для молодого покоління представників титульної нації України, які нині, без урахування населення анексованого Московією Криму і окупованої частини Донбасу, складають понад 85% громадян нашої держави.

Як відомо, 11 жовтня цього року відбулися обговорення у МОН України між громадськими активістами на чолі з письменницею Ларисою Ніцой і творцями цього прихованого українофобського проєкту. Відповідальний за цей законопроєкт чиновник МОН України Юрій Кононенко однозначно заявив, що головною метою нового Закону "Про освіту" є перехід на двомовність. Дослівно: "Ми взяли курс на двомовну, білінгвальну освіту". Загальновідомо, що 56-річний Юрій Кононенко 47 років проживав, навчався і працював у Москві - столиці ворожої держави. Мешкаючи в Україні лише восьмий рік, він зробив блискавичну кар'єру у Міністерстві освіти і науки, займаючись питаннями мовної (!) політики ще під керівництвом відвертого українофоба Дмитра Табачника. Протягом 2013-2014 рр. цей "державний кар'єрист" був помічником-консультантом на той час народного депутата України, а нині міністра освіти і науки Лілії Гриневич, а вже у березні 2014 року його, ймовірно, за якісь "особливі заслуги", призначили директором департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України.

Враховуючи це, зокрема біографічні дані Юрія Кононенка, є підстави вважати, що цей проєкт Закону "Про освіту", який дає зелене світло на русифікацію українського шкільництва і наступний демонтаж національної державности, якщо не написаний, то точно схвалений у Кремлі. За що ж тоді понад 10 000 українців стали жертвами збройної агресії північного сусіда і продовжують гинути у новітній війні проти нашого відвічного ворога - московського імперіялізму?

Ми, представники української трудової міграції в Еспанії та Андоррі, вважаємо недоцільною і навіть шкідливою саму ідею навчання у державних школах мовами національних меншин. Адже це неминуче призведе до сегрегації у суспільстві. У жодній з держав зразково-демократичної Европейської Унії школи, де предмети викладають мовами так званих національних меншин, що є представниками инших державотворчих етносів, не фінансують із національного б'юджету країни перебування тих "меншин". Очевидно, що навчання мовою національних меншин в Україні також доцільно здійснювати у приватних школах, або в навчальних закладах, утворених при національно-культурних товариствах, із обов'язковим вивченням української мови, української літератури та історії України.

На завершення хочемо нагадати Вам, що в ст. 11 Конституції України йдеться: "Держава сприяє консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури". Це означає, що державні чиновники зобов'язані захищати передусім інтереси титульної нації. Адже кожна нація може мати лише одну державу - і це твердження є визначальним у дискусії про мови.

Таким чином, чиновники Міністерства освіти і науки, Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента України, а також народні депутати України мали б усвідомити раз і назавжди, що українській нації в Україні, як і російській у Росії, німецькій у Німеччині, китайській у Китаї тощо, належить виняткове право на державну підтримку своєї мови, тобто мови народу, чиїм іменем названа держава. Загравання з мовним питанням вже призвело до війни і сепаратизму на Сході нашої країни. Тому, керуючись виключно патріотичними почуттями і синівською любов'ю до України, застерігаємо: якщо Ви не зупините сьогодні руйнівний процес так званого мовного закону Ківалова-Колесніченка, то бомба сповільненої дії, закладена україноненависниками і активована їх послідовниками, що засіли у владних кабінетах, завтра смертельно вдарить по майбутньому Ваших і наших нащадків.

Іван Вовк - голова Української патріотичної асоціації "Воля" в Еспанії (Мадрид);

Мирослава Голубович - почесний координатор центрального осередку УПА "Воля";

Петро Варцаба - співзасновник Творчого об'єднання "Наше Слово" (Мадрид);

Михайло Петруняк - голова Асоціяції українців Еспанії "Україна" та президент "Іспано-Української Торгової Палати для розвитку" (Валенсія);

Оксана Копчак - координатор Еспанського осередку ВОУ "Яворина" (Мадрид);

Жоан Сересо - композитор, голова Асоціації культури "Тарас Шевченко" (Барселона);

Владислав Робота - голова Української Діяспори у Князівстві Андорра (Андорра-ла-Велья);

Євгеній Вайдич - координатор Еспанського відділу ВМГО "Сокіл" (Мадрид);

Світлана Кметик - директор Мадридського НКЦВО МАУП (Мадрид);

Ігор Кметик - директор школи мистецтв "Aristotle's School" (Мадрид);

Марія Мельник - в. о. директора Української суботньої школи "Наше майбутнє" (Мадрид);

Людмила Діхтяренко - керівник Асоціяції "Молода Україна" (Мадрид);

Мирослава Косовська - директор Української християнської суботньої школи "Світанок" (Алкала де Енарес, Мадрид);

Андрій Модрицький - голова Асоціяції "Українці Алкали" (Алкала де Енарес, Мадрид);

Геннадій Бєлов - голова Асоціяції "Відродження Нації" (Герніка-Лумо, Більбао);

Віктор Концур - голова Асоціяції "Нове Покоління" (Мурсія)".

Прес-служба ВО "Свобода"